Javascript must be enabled in your browser to use this page.
Please enable Javascript under your Tools menu in your browser.
Once javascript is enabled Click here to go back to Pan Zielonka
You are here:start/Intro/strona główna/Aktualności/Pan Zielonka i Kuchnia Społeczna

bojkotczatu

ptaszki

Pan Zielonka i Kuchnia Społeczna

Wednesday, 13 February 2013 23:35 autor: Pan Zielonka
Zapraszamy na
Kuchnię Społeczną Kraków
w najbliższą niedzielę
17 lutego o 16h do
Kawiarni Naukowej
na Kazimierzu.

Pan Zielonka ma przyjemność być gościem Kuchni. Korzystając z tego faktu oprócz zaprezentowania działalności eko sklepu poruszymy wciąż aktualny problem jakim są genetycznie modyfikowane organizmy na naszych stołach.


Temat GMO, który jest niezwykle ważny wręcz zasadniczy dla jakości naszego życia jest systematycznie spychany na bok, przysypywany informacjami drugo- i trzeciorzędnymi.
Jedyne co się przebija z tak zwanych głównych mediów to papka dezinformacyjna, nachalny lobbing i przerażająca nierzetelność oraz manipulacja.


Ludzie, którzy szukają prawdziwych, naukowych dowodów nazywani są oszołomami i wariatami. Oczywiście mówimy o GMO.


Niedawno organizacje takie jak Greenpeace czy inne rzekomo proekologiczne obwieściły sukces z wprowadzonego w styczniu zakazu upraw dwóch genetycznie modyfikowanych roślin. Niestety, gdy wczytamy się głębiej w mocno zagmatwaną 400 stronicową ustawę, to dostrzeżemy, że tak wspaniała to ona nie jest. Zamiast chronić rolnictwo zrównoważone czyli ekologiczne - to otwiera możliwości zatruwania naszego środowiska.


Rzecz jasna
, że nie chodzi o jałowy spór czy genetyka jest dobra czy zła. Nie chcemy rozmawiać o moralności, gdyż o niej można prawić bez końca. Chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie. Problem z GMO to nie tylko genetyka, to wprowadzenie hegemonii koncernów i fatalnych (nawet z nazwy) środków ochrony roślin, które de facto zamiast je chronić zatruwają środowisko i ludzi, którzy zjadają tą truciznę.


Ponieważ nie da się oddzielić GMO od chemii stosowanej wraz z modyfikowanymi organizmami nie zgadzamy się na ich wprowadzenie.


Wydaje się, że odzew i zainteresowanie opinii publicznej jest odwrotnie proporcjonalne do wagi problemu. Podobno większość Polaków jest przeciwna GMO. Z różnych względów Polaków, którzy aktywnie sprzeciwiają się GMO jest mało.


W trakcie spotkania pokażemy ok 40 min film, naszą kompilację filmów dokumentujących protesty GMO w całej Polsce.


KUCHNIA SPOŁECZNA - Informacje

 

http://www.facebook.com/kuchniaspolecznakrakow/info

 

Kuchnia Społeczna Kraków odbywa się w pierwszą i trzecią niedziele miesiąca w Kawiarni Naukowej o godzinie 16:00.

CO TO JEST KUCHNIA SPOŁECZNA?

Często mamy poczucie wyobcowania i myślimy tylko o barierach, które nas dzielą. Żyjemy obok siebie, ale zupełnie osobno. Każdy z nas ma jakąś umiejętność, wiedzę lub rzecz, którą może się podzielić z innymi, tylko nie zdaje sobie sprawy, że ktoś w naszym otoczeniu może tego potrzebować i zaoferować nam coś w zamian.

Podejmując wspólne, chociażby drobne działania, możemy stworzyć coś twórczego, trwale poprawiającego, a może nawet zmieniającego naszą sytuację. A przede wszystkim mamy okazję zbliżyć się do siebie, lepiej się poznać, a w konsekwencji stworzyć realne więzi, znaleźć przyjaciół.


Dlatego wspólnemu niedzielnemu obiadowi towarzyszą kółka samokształceniowe oraz darmowe giełdy wymiany rzeczy (free shop). Mamy nadzieję, że dzięki temu każdy z nas zyska zaufanie do swoich możliwości i do otoczenia, co pozwoli nam swobodniej i bardziej kreatywnie żyć.


Zasady funkcjonowania Kuchni Społecznej:


1.
Kuchnia Społeczna Kraków odbywa się pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godz. 16.00 w Kawiarni Naukowej przy ul. Jakuba 29-31


2.
Kuchnia Społeczna jest formą samoorganizacji, ma charakter otwarty, co oznacza, że każdy uczestnik/uczestniczka ma faktyczny wpływ na jej funkcjonowanie.


3.
Jedzenie musi być wegańskie. Potrawy nie mogą zawierać mięsa, ale także produktów odzwierzęcych jak mleko, twaróg, ser, jajka, miód itd
.

4.
Całe jedzenie wyłożone jest na wspólny stół, wkład od każdego uczestnika/uczestniczki (oprócz gotujących) wynosi 10 zł.

Gotujący korzystają z Kuchni Społecznej bezpłatnie.
Zebrane pieniądze przeznaczamy na wspomaganie ważnych społecznie inicjatyw w Krakowie.

5.
Każdej Kuchni Społecznej towarzyszą wykłady, prelekcje, warsztaty tworzone na zasadzie kółek samokształceniowych przez jej uczestników/uczestniczki, dzięki którym każdy będzie mógł poszerzyć swoją wiedzę lub zdobyć nowe umiejętności. Przewidujemy również pokazy filmowe, spektakle teatralne, koncerty oraz wystawy.


6.
W czasie każdej Kuchni Społecznej funkcjonuje free shop oraz organizowane są tematyczne giełdy wymiany rzeczy.


7.
Na stronie internetowej powstanie ogólnodostępna książka kucharska utworzona z przepisów, którymi uczestnicy Kuchni Społecznej będą chcieli się podzielić. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do propagowania wegańskiej kuchni.Osoby, które chcą się podzielić swoją wiedzą i umiejętnościami
(przygotować warsztat lub wykład), zaprezentować swoją twórczość czy propagować inicjatywy, w których uczestniczą proszone są o kontakt mailowy

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view itPan Zielonka

Pan Zielonka

E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Add comment