Javascript must be enabled in your browser to use this page.
Please enable Javascript under your Tools menu in your browser.
Once javascript is enabled Click here to go back to Pan Zielonka
You are here:start/Intro/strona główna/Aktualności/YERBA MATE, czyli napar przyjaźni.

bojkotczatu

ptaszki

YERBA MATE, czyli napar przyjaźni.

Friday, 10 October 2014 11:25 autor: katjg

HISTORIA

Początki yerba mate wiążą się z pewną legendą. Głosi ona, iż pewnej nocy bogini Księżyca zeszła na Ziemię i podczas spaceru zakatował ją jaguar. Z pomocą przyszedł jej indiański strzec, który rzucił się z nożem na drapieżnego kota i uratował ją.. W nagrodę za swoją dobroć starzec otrzymał recepturę potrzebną do przyrządzania napoju yerba mate. Bogini powiedziała też, że od tej pory wspólne picie tego naparu będzie powszechnie uważane za symbol przyjaźni.

Nasiona yerby najlepiej przyjmują się na terenach Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju, te kraje są też głównymi producentami yerba mate, której popijanie stanowi tam codzienny rytuał, mający swoje określone znaczenie. Na tereny Europy dotarła w XVI wieku za sprawą hiszpańskich kolonizatorów oraz jezuitów chrystianizujących plemiona Indian Ameryki Południowej. Szybko dostrzegli oni jej zdrowotne właściwości oraz potencjalny zysk z hodowli, jednakże odprawianie pogańskiego rytuału picia „naparu przyjaźni” spotkało się ze syerbaaaaprzeciwami ze strony Inkwizycji. Stopniowo jednak yerba zajęła stałe miejsce w życiu Europejczyków konkurując z kawą czy herbatą, doceniano ją za jej unikatowy smak i korzystny wpływ na zdrowie.


Właśnie za czasów misji chrystianizacyjnych jezuitów na terenach Ameryki Południowej rozwinęła się też sama kultura picia yerba mate. Indianie z plemienia Guarani początkowo pili yerba mate bez bombilli cedząc napar przez zęby. Bombillę zaczęto stosować nieco później. Rytuał picia yerby celebrował gospodarz, zwany matero. Do jego zadań należało zaparzenie yerby i częstowanie naparem gości, siedzących w kręgu. Powszechne było również żucie liści yerby, co równie skutecznie odpędzało zmęczenie i łagodziło poczucie głodu.

Pewien wkład w rozwój przemysłu yerbowego mieli Polacy, którzy emigrowali na tereny Ameryki Południowej za pracą i karierą w koloniach. Najsłynniejszym z nich jest ród Szychowskich, którzy do dzisiaj sprzedają yerbę pod marką Amanda.

WŁAŚCIWOŚCI

Yerba mate posiada specyficzny smak, który można polubić bądź nie. Warto jednak zwrócić uwagę na pozytywne działanie naparu na nasze zdrowie i samopoczucie.


Podstawową zaletą naparu jest dostarczenie organizmowi energii. Picie yerby wyostrza umysł oraz poprawia spostrzegawczość. W jej liściach znajduje się bowiem kofeina, której ilość jest mniejsza niż w kawie, co daje łagodniejszy zastrzyk energii. Nie można jednak zapomnieć, iż yerba jest znacznie zdrowsza niż kawa, zawiera bowiem wiele witamin, aminokwasów oraz antyoksydantów, a przede wszystkim wapń i magnez, które kawa wypłukuje z naszego organizmu.


Yerba wpływa też pozytywnie na proces przemiany materii, wspomagając tym samym odchudzanie. Do jej zalet należy również długotrwałe utrzymywanie uczucia sytości.


Napar powoduje oczyszczenie organizmu oraz jego nawodnienie. Należy jed
nakże pamiętać, iż yerba ma właściwości moczopędne, więc pita w zbyt dużych ilościach może powodować znaczną utratę wody z organizmu.

PRZYGOTOWANIE

Najbardziej znanym sposobem jest yerba mate na ciepło. Do  picia używamy wodę o temperaturze ok.80st.C . Najlepiej nie doprowadzać do zagotowania wody. Pierwsze malutkie bąbelki uwalniają się - podczas gotowania wody - właśnie w tej temperaturze. Zatem kończymy gotowanie i wlewamy wodę do termosu.

Jeśli woda nie jest zbyt dobrej jakości, to po jej zagotowaniu należy odczekać ok. 8-10minut aż woda ostudzi się do ok. 20 stopni.
Ważne, aby woda do picia mate była gotowana tylko jeden raz. W wyniku wielokrotnego gotowania woda traci bowiem swój smak.

 

yerba mate 640

 

A teraz podstawowe kroki przygotowawcze do picia yerba mate:

1. Naczynko mate należy wypełnić w ok. 60%-75% objętości yerbą.

2.
Przykryć otwór ręką, obrócić naczynko tak, aby otwór (zakryty cały czas ręką) był na dole.
Mocno wstrząsnąć    naczynkiem kilka razy.
To powoduje, że pyłek i drobne listki znajdują się na dole a większe listki i gałązki na górze.


3.
Następnie delikatnie - z powrotem - obracamy naczynko. Przez wstrząsanie obróconego (w kroku 2) naczynka i odwrócenie go z powrotem, yerba dobrze układa się w mate, czyli drobne elementy yerby są na górze, a duże kawałki na dole. To zapewnia nam dobre filtrowanie wody i redukuje do minimum efekt zapychania bombilli.


4. W kroku trzecim - jak już opisano - obracamy naczynko, ale lekko - trzymając w dłoni - przechylamy je. Ten przechył powoduje, że w yerbie robi się drobna szczelinka (coś w rodzaju dołka, zagłębienia) .
W to zagłębienie będzie włożona później bombilla.


5. W szczelinkę wlewamy wodę o temparturze około 65stopni ( można zmieszać zagotowaną wodę z nieco mniejszą ilością wody o temperaturze pokojowej i uzyska się temperaturę 65stopni), ale tak aby woda nie przykryła yerby, tylko ją lekko nasączyła. Pozostawiamy na dwie minuty.

6.
Umieszczamy bombillę w miejscu gdzie yerby jest najmniej (czyli w tej wcześniej uformowanej szczelince).
Należy pamiętać, aby nie mieszać yerby bombillą. Można bardzo delikatnie poruszyć naczynkiem,
tak aby yerba przykryła nieco bombille.


7. Jeśli wcześniej przygotowaliśmy wodę w termosie, to można już przystąpić do parzenia mate.
Staramy się nie wlewać do mate zbyt dużo wody - tak aby woda nie przykryła całej yerby w naczynku.Instrukacja skrócona   Yerba mate - jak przygować napój, instrukcja skróconaZapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą Yerba Mate
dostępną na stonie e-sklepu internetowego:
www.panzielonka.com/e-sklep/yerba-mate.html
lub w lokalu: Kraków, Dąbrówki 4/1katjg

katjg

E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Add comment