Indyjskie orzechy do prania

Wednesday, 11 May 2011 11:02 autor: Kasia
Orzechy piorące są uprawiane przez indyjskich małych chłopów w regionach Himalajów, gwarantując produkt bez pestycydów i bez nawozów. Skorupki z azjatyckiego drzewa „Sapindus Trifollatus“ wskazują wysoką zawartość Saponiny. W kontakcie z wodą dostarczają one dla prania aktywne i łagodne ługi. Łupiny orzecha piorącego sa pełnowartościowym, 100% biologicznym i bardzo delikatnym dla farby środkiem piorącym do prania ręcznego jak i w pralce, niezależnie od temperatury prania. Szczególnie nadaje sie ten ekologiczny środek piorący dla ludzi z chorobami skóry, jak np. Neurodermitis, łuszczyca. Ponadto ugotowany wyciąg z łupin orzecha nadaje sie do każdego użycia w pielegnacji ciała i czyszczenia gospodarstwa domowego przez jego przeciwbakteryjne własności. W pielęgnacji zwierząt są także orzechy piorące często i chętnie używane. Wyciąg z orzechów piorących posiada wpływ na pozbycie sie uciążliwych pasożytów, np. grzybów i mszyc roślin pokojowych, balkonowych i ogrodowych bez szkodliwych dzialań ubocznych.

Dalsze pożytki:

Orzechy piorące są o wiele tańsze niż zwykłe środki piorące. Przez używanie orzechów piorących nie zanieczyszcza się ściekow i wody chemią. Orzechy piorące są odrastajacym tworzywem, które dodatkowo rośnie na drzewach które absorbuje dwutlenek węgla. Te skorupki są absolutnie biologicznie przerabiane, to znaczy po użyciu bez problemu można wyrzucić na kompost.

Pranie w pralce:

Do prania potrzebujemy 5–7 na pół podzielonych skorupek lub 2 czubate łyżeczki herbaciane proszku z orzecha piorącego wsypać do worka bawełnianego albo cienkej skarpetki, dobrze zamknąć i wrzucić do bębna pralki wraz z bielizną. Przy praniu w najwyżej 60°C, orzechy mogą być wielokrotnie używane 3-4 razy. Zawartość biologiczna orzechów pozwala im na zastosowanie do prania nawet najdelikatniejszych tkanin jak bawełna i jedwab. Dodawanie roślinnego środku bielącego (np. Natriumperlcarbonat) polecamy tylko do trudnych plam i niekiedy do białego prania, by nie dopuścić do szarzenia. (Proszek do pieczenia spełnia ten sam cel.) Pranie staje sie tez bez płynu do płukania przyjemnie miękkie i pachnie neutralnie czysto. Dla życzonego i specjalnego zapachu jest możliwe dodać parę kropel olejku eterycznego do przegrody przeznaczonej na płyn do płukania.

Mycie naczyń w zmywarce:

5 orzechow piorących dodać do przegrodki na sztućce, w normalnym programie myć. Płyn do płukania jest zazwyczaj niepotrzebny.

Jako środek do czyszczenia w gospodarstwie domowym, do mycia włosów, do pielęgnowania zwierząt i do zwalczania szkodników.

Żeby przygotować wyciąg gotujemy 8–10 skorupek albo 12– 15g proszku 5 do 10 minut w ¾ litrze wody. (Stężenie może być zmienione w zależnosci od potrzeby). Ten ług trzeba przelać przez chustkę bawełnianą do butelki ze spryskiwaczem: gotowy jest płynny środek czyszczący. W razie potrzeby ewentulnie dodac kilka kropli oleju cytrynowego. Ten uniwersalny środek czyszczący nadaje sie na wszystkie prace w gospodarstwie domowym, w kuchni, łazience i toalecie, do mycia okien i auta.

Szampon (dla każdego rodzaju włosów):

Ten wyciąg może być tez używany do mycia włosów. Przez szampon z orzechów piorących jest możliwe pozbycie się łupieżu na zawsze (też Psoriasis) i daje włosom jedwabny połysk i witalność. Po umyciu dają się włosy łatwo uczesać i nie przetłuszczają się tak szybko.

 

Wysoko skoncentrowany wyciag z orzechow piorących jest pielegnującym płynnym mydłem do mycia ciała, który cenią i faworyzują osoby, które chorują na Neurodermitis albo z powodu innych alergii nie mogą używać środków konwencjonalnych produktów czyszczących-chemicznych. Żeby osiagnąc mocną konsystencję wyciągu można dodac mąke Quarg.

 

Wyciąg z orzechów piorących jest bardzo skutecznym i tanim środkiem czyszczącym dla zwierząt domowych. (Hindusi myją tym swoje kosztowne słonie.)

Pare wskazówek do przedłużenia trwałości: na 500 ml wyciąg dodać około 25 kropli eterycznego olejku z drzewa herbacianego. Ten olej odkaża, jest bakteriobójczy i daje wyciągowi świeży zapach.

Szkodników roślin można sie pozbyć, spryskując rośliny wyciagiem z orzecha piorącego. Tym właśnie sposobem możemy zniszczyć wszystkie pasożyty jak np. mszyce i inne na różach i innych kwiatach oraz w ogródku warzywnym. Saponina zawarta w skorupach orzechów jest właśnie w tym przypadku maksymalnie wykorzystana.

W ten właśnie sposób nie jestesmy zmuszeni używać chemicznych pestycydów w ochronie roślin. Rośliny które tak są chronione przed szkodnikami, nie są obciążane chemią.

 

Skorupką z orzecha piorącego można czyścić biżuterie srebrną i złotą. Do czyszczenia potrzeba 2 – 3 skorupki namoczyć w 100 – 150 ml gorącej wody. Następnie należy namoczone skorupki pocierać w ręce do powstana lekkiej piany. Nakładając pianę na bizuterie i pocierając sciereczką z mikrofazy, czyścimy biżuterie. Czyszczenie biżuterii można także wzmocnić używając szczoteczki do zębów namoczonej w roztworze. Po czyszczeniu należy biżuterie opłukać.

Tradycjonalne użycie:

Hinduskie kobiety używają skorupki orzecha piorącego do czyszczenia i pielęgnowania włosów. Bardzo dobry środek do pielegnacji jest połączenie orzecha – proszku z ziołami ayurverdy, spełnia to wtedy role mydła do całego ciała. Do dzisiaj są sztućce i przedmioty domowe myte ługiem mydlanym z orzechów piorących. Dodatkowo każdy złotnik używa to mydło do polerowania swojej biżuterii.

Orzechy piorące w nowoczesności:

Bez problemu można używać orzechy piorące w pralce. Worek z mateiału uniemożliwia skorupce z orzecha piorącego zaplątania się w pralce. W porownaniu z innymi środkami czyszczącymi, nie zawierają orzechy piorące chemii i nie powoduje podrażnienia skóry. Płyn do płukania nie jest potrzebny, pranie pachnie neutralnie i jest wystarczajace miękke i delikatne.

Co można w tym prać?

Kolorowe i gotowane pranie, 30 – 90°C, bawełne i jedwiab.

Insider Tipps:

Znakomicie nadaje sie do każdej tempratury prania. Ręczniki frotowe są bez użycia płynu do płukania delikatne i puszyste. Do normalnie zbrudzonego prania idealne, do kolorowego prania bardzo delikatne. Przy silnych plamach zaleca się dodać jedną łyżeczkę herbacianą soli do plam lub proszek do pieczenia. Dla naturalnego zapachu można do pralki dodać eteryczny olej, np. olejek lawendowy. Jeżeli pierze się dwa prania po koleji w niskiej temperaturze (30 – 60°C), to można użyć woreczek bawełniany z zawartością skorupek 3-4 razy.

Cena – i jej proporcja w stosunku do wykorzystania:

1 kg orzechów wystarczy na 4 osobowa rodzinę na 1 rok, przy praniu 2 – 3 razy w tygodniu i kosztuje okolo 40 zł . Inne środki czyszczące o tym samym gatunku kosztują na rok około 320 zł

Oszczędność polega także na tym, iż do prania orzechami nie potrzebujemy płynu do płukania, gdyż pranie jest miękkie i delikatne a po dodaniu olejku eterycznego pachnie świeżością.

Gatunek!

Nasz orzech piorący, Spindus Mukorassi, należy do największych z tego rodzaju, zawiera najwiecej Saponiny. Dodatkowo jest ona bardzo wydajna: te same orzechy możemy używać ok. 4 razy, by zawarta saponina została zupełnie spłukana z ich powierzchni.

Łatwe posługiwanie sie:

Nasze orzechy sa już łupane i bez pestki, bo środek tylko obciąża jednak nie ma sily czyszczącej. Orzechy wsypać tylko do woreczka z materiału i umieścić w pralce. Nie potrzeba łamać orzechów!

Kasia

Kasia

Website: www.omyguide.pl E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it