Dynią w pasożyty!

Tuesday, 11 October 2016 16:15 autor: Sylwek

DYNIA HOKKAIDO - jest niewielka, ma przepiękny soczysty pomarańczowy kolor, nie trzeba jej obierać ze skórki i wspaniale rośnie w każdym przydomowym ogródku.


Dynia i jej właściwości lecznicze oraz wartości odżywcze doceniali już meksykańscy Indianie. Znalazła ona zastosowanie zarówno w meksykańskiej medycynie naturalnej, jak i kuchni przepisy na przetwory z dyni są przekazywane z pokolenia na pokolenie


Szczególnie cenna jest dynia o pomarańczowym miąższu – im kolor miąższu intensywniejszy, tym więcej w nim witamin. Dynie zawierają ich stosunkowo dużo: A, B1, B2, C, PP, ponadto składniki mineralne, zwłaszcza fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez oraz mnóstwo beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Zapobiega ona krzywicy u dzieci, wzmacnia wzrok, chroni przed nowotworami. Wraz z witaminą E wspaniale wpływa na cerę – utrzymuje odpowiednią wilgotność skóry i zwalcza niszczycielskie wolne rodniki.

 

Dynia bogata jest również w białko. W dodatku nie tuczy! Mimo że to owoc brzuchaty, należy do niskokalorycznych. Dzięki dużej zawartości celulozy pomaga w kuracjach odchudzających. Dynia przyśpiesza przemianę materii, dzięki czemu organizm pozbywa się nagromadzonych tłuszczów. Zawiera także pektyny i kwasy organiczne.

 

Ze względu na małą zdolność wiązania azotanów z gleby dynia jest lepszym od marchwi produktem w żywieniu dzieci oraz ludzi chorych na miażdżycę, stwardnienie tętnic, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, choroby wątroby, otyłość i zaburzenia przemiany materii. Dynie wzmacniają także system immunologiczny.

 

Wartości odżywczych dyni i jej właściwości leczniczych nie sposób przecenić. Dynia to warzywo bogate w witaminy i minerały, zwłaszcza niezbędny mężczyznom cynk. Świeże pestki dyni pomagają pozbyć się owsików, tasiemca i innych pasożytów.

 

Uwielbiamy dynię w postaci pieczonej posypaną ziołami i czosnkiem, skropioną oliwą. Pikantnej zupy krem z imbirem, risotto z dynią, a także puree z dyni do koktajli. Dynia ma niesamowite właściwości, więc warto poszukać swojej ulubionej dyni i znaleźć na nią swój sposób!

 

Zapraszamy po dynię HOKKAIDO, BUTTERNUT, ZWYCZAJNĄ :D


dynia2
Sylwek

Sylwek

E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it